ВИДЕО: Обвинителството нема да постапува против Црвенковски

Од:

Јавниот обвинител, Љупчо Шврговски, добил известување од Дирекцијата за класифицирани документи, дека документот кој Бранко Црвенковски го оставил на водителот на емисијата x/o, нема печат на државна тајна.

Со оглед дека не се работи за таков документ, Шврговски изјави дека обвинителството нема работа во овој случај.

Јавниот обвинител го чека известувањето и за документите кои ги објави МИА, но сепак за истите се смета дека се доверливи документи, а не државна тајна и со тоа обвинителството нема да постапува и за овој случај.

Швргвоски кажа дека сеуште се работи на доказите за петкратното убиство кај Смиљковско езеро, но со оглед на делото тој потврди дека обвинителството останува на барањето за максимална казна за сторителите.

Би можело да ве интересира

Од денеска по електронски пат ќе се добива уверение од казнена евиденција

Ана Ололовска

Судиите не се чувствуваат доволно поврзани со работата на Судскиот совет, кој треба да покаже целосна транспарентност

А1он

Маричиќ: Можна е измена – судскиот процес да не почнува од почеток откако ќе замине судија

Жарко Настоски

Судскиoт совет разреши судија и избра четворица претседатели на основни судови

Жарко Настоски

Судењето против Теофиловски одложено за 6 септември

Ана Ололовска

Ново рочиште против Зоран Теофиловски, член на Судски совет

Ана Ололовска

Leave a Comment

eighteen − nine =