Обвинителство: Глисерот е одземен за да послужи како доказ во постапката

Од:

Обвинителството за организиран криминал и корупција вели дека глисерот во Охрид е одземен за да послужи како доказ во постапката за изнудување рекет. Оттаму не одговараат на прозивките од сопственикот Марјан Грунчев, кој во изјава за „А1он“ вели дека му е одземен по грешка, ниту, пак, кажаа дали ќе му го вратат.

„Преземаме дејствија за расчистување на кривично-правниот предмет. Глисерот е одземен за да послужи како доказ во постапката,  согласно одредбите од Законот за кривична постапка. Со цел  да не се попречи на натамошното водење на истрагата, не сме во можност да споделиме повеќе детали“, велат од обвинителството.

Од обвинителството велат дека до овој момент истрагата не е проширена, односно сопственикот на глисерот не е опфатен во постапката за рекет.

Грунчев вели дека се познава со Кичеец, кој се возел во глисерот, и додава „Можеби затоа е дојдено до таква забуна“. Пловниот објект е огласен за продажба, а неговата цена е 50 илјади евра. Иако во огласот пишува дека се наоѓа во Охридско Езеро, одземениот глисер се наоѓа во магацините на охридската касарна.

Би можело да ве интересира

Ниту измените во Кривичниот законик, ниту најавената амнестија не ја опфаќаат Катица Јанева

Приведени две лица за изнуда, поднесена кривична пријава

(АУДИО) Русковска не знае дали е таа на новите бомби за кои кажа дека се од „Рекет“, па сега не знае што врска имаат со предметот

Кристијан Ландов

Караници меѓу сестрата на Камчев, Боки 13 и адвокатот, судијата смируваше: „Тужи ме колку сакаш“

Кристијан Ландов

Сестрата на Камчев за позајмените пари: Планира да ми ги врати, досега не ме изиграл

Кристијан Ландов

Врховен им ги потврди затворските казни на Катица Јанева и Бојан Јовановски за „Рекет“

Кристијан Ландов