Обвинет за „Монструм“: Не сум Груевски ниту Мијалков, не сум дезертер, нема да бегам

Од:

Обвинетиот Агим Исмаиловиќ, кој доби казна доживотен затвор, во своја одбрана пред кривичниот суд рече дека нема да бега и ќе го издржи затворот до крај. Но, тој рече дека „Монструм“ е монтирано дело и дека ова е политичка одлука.

„Немам ништо со ова дело, ова дело е монтирано. Каква било одлука да донесе овој суд нема да бегам и ќе одговарам пред законите”, рече Исмаиловиќ.

За Хаки Азири, обвинет на 9 години затвор, неговиот бранител рече дека во 2012 е лишен од слобода и до 2017 издржува казна безмалку 5 години и побара да му се укине притворот, затоа што нема да се даде во бегство.

„Која е ефикасноста на мерката притвор, која беше укината од највисокиот суд? За него не се смени осудата што беше изречена. Хаки го почитуваше она што го побараа судот и обвинителите и секојдневно се јавуваше во судот. До кога тој може да биде гонет? Вонпредметен е притворот за него. Ви стојат поблаги мерки за изрекување, како што е мерка куќен притвор. До кога обвинителите ќе имаат двојни аршини, за едни поблаги, за други најстроги казни. Хаки Азири нема да се даде во бегство, фамилијарен човек е и татко на 4 деца”, рече адвокатот Асмир Алиспахиќ.

И обвинетиот Хаки Азири од судницата побара поблага казна и рече дека ќе си ја издржи казната до крај.

Би можело да ве интересира

Судењето против обвинетите за протести за случајот „Монструм“ продолжува на 19 април

Ана Ололовска

Ново рочиште против обвинетите за протести за случајот ,,Монструм”

Ана Ололовска

Скопје очекува Приштина да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Ана Ололовска

Африм Исмаиловиќ, осуден за случајот „Монструм“, е уапсен во Приштина по сообраќајна несреќа

Жарко Настоски

ВИДЕО: Протести за Монструм – на тапет ставени Фетаи, Кацарска, Русковска и Јовески

Габриела Димковиќ-Мишевска

Утре протест за „Монструм“, ќе бидат затворени улици во центарот на Скопје

Жарко Настоски