Обвинет во „Титаник“ си го бара пасошот, бил вознемирен што е во судница

Од:

Обвинет во слујачот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник“, Леко Ристовски денеска на Апелација си го бара пасошот назад. Тој изјави дека е вознемирен што е во судница, а опасноста од бегство била смешна.

Неговиот адвокат, Димитар Дангов смета дека кривичната санкција не треба да се зема како единствена околност за одземање на пасошот на обвинетиот и дека образложението на судот за одлуките за одземање пасоши на 16 лица се копи пејст.

Обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски рече дека одлуката на Судот е правилна и дека станува збор за сложен предмет со 21 обвинет.

Според него, мерките за одземање пасоши и јавување во Судот се ценети индивидуално и нагласи дека не е исто да крадеш струја и да учествуваш во злосторничко здружение.

Александар Тодески

Би можело да ве интересира

Утрешното рочиште за случајот „Титаник” се одлага за 22 септември

Ана Ололовска

Судењето за „Титаник“ продолжува на 14 септември

Од крај на август почнуваат судењата за предметите кои се вратија од почеток поради разрешениот поротник

Кристијан Ландов

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Главната расправа за „Титаник“ одложена за 24 август, утре завршни зборови за „Тендери“