Обвинет во „Титаник“: Ако сакав да бегам, ќе избегав

Од:

Далибор Алешковиќ, обвинет во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство, рече дека ако сакал да бега, ќе избега.

Тој е вработен во Владата, а е осомничен за злосторничко здружување. Неговата жалба на решението на Кривичниот суд со кое му е одземен пасошот денеска беше разгледана во Апелацискиот суд.

Одбраната смета дека не постои опасност од бегство и дека одлуката на Кривичниот суд е генерална за сите обвинети во „Титаник“, а не индивидуализирана.

Гаврил Бубевски од СЈО рече дека остануваат на тоа жалбата на обвинетиот да биде одбиена. Според него, станува збор за најниска мерка на претпазливост.

Далибор Алешковиќ е обвинет за злосторничко здружување. Тој рече дека редовно се јавувал на поканите на СЈО и дека ако сакал да бега, ќе избегал.

„Бегството не решава ништо“, рече тој. Исто така, Алешковиќ рече дека пасошот го користел само за одмор и за службени потреби.

„Титаник“ е првиот предмет на СЈО. Се однесува за изборни манипулации, а меѓу обвинетите се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот секретар на Владата, Кирил Божиновски. Обвинети се и судии и поранешни членови на ДИК.

Би можело да ве интересира

Утрешното рочиште за случајот „Титаник” се одлага за 22 септември

Ана Ололовска

Судењето за „Титаник“ продолжува на 14 септември

Од крај на август почнуваат судењата за предметите кои се вратија од почеток поради разрешениот поротник

Кристијан Ландов

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Главната расправа за „Титаник“ одложена за 24 август, утре завршни зборови за „Тендери“