Облачно со сончеви периоди, температури до 14 степеи

Од:

Времето денеска ќе биде малку до умерено облачно со сончеви периоди. Попладне и од југозапад облачноста ќе се зголемува и кон крајот на денот и во текот на ноќта на југозапад ќе има повремен дожд, на планините од повремен снег. Минималните температури ќе се движат од 7 до 14 степени.
Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголемува, а ќе дува слаб североисточен ветер. Температурата достигне до 11 степени.

Под влијание на студена воздушна маса од север следува период на променливо облачно и студено време. Од денес доцна попладне, како и за време на викендот ќе има повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег, претежно во јужните и западните делови од земјава. Врнежите ќе бидат со слаб, на места умерен интензитет и на планините ќе се формира помала снежна покривка.

Би можело да ве интересира

Претежно сончево со слаб до умерен јужен ветер

Сончево уште утре, од понеделник дожд и грмежи

Ана Ололовска

Септември почна со високи температури, можна суша во наредните месеци

Ана Ололовска

Сончево со слаб северен ветер

Ана Ололовска

Посвежо време, за викендот утрински температури околу нулата

Ана Ололовска

Промена на времето, утринската температура ќе се спушти до нула

Ана Ололовска