Облачно со повремени врнежи од дожд со послаб интензитет

Од:

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд со послаб интензитет. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.

dobivaj vesti na viber

Утринската температура ќе се движи од четири до 10, а дневната од осум до 14 степени.

Во Скопје слично време, облачно со слаб ветер од северозападен правец. Врнежи од дожд ќе има во ноќните часови. Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната ќе се искачи до девет степени.

Нов влажен бран ќе има во четврток во ноќните часови и во петок кога повторно наместа врнежите ќе бидат пообилни и над 35 литри на метар квадратен воден талог. Поради спуштање на постуден воздух на планините и на некои повисоки места врнежите ќе бидат од снег, а ќе се формира и снежна покривка особено во западните делови.

Во петок ќе дува умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од два до осум, а дневната од пет до 10 степени. Потоа следува стабилно и суво време со умерен северен ветер.

Би можело да ве интересира

Променливо облачно време викендов, наместа со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Ана Ололовска

Променливо облачно и нестабилно, локално со дожд, град и силен ветер

Горан Наумовски

Претпладне сончево, попладне обилен дожд и силен ветер

Горан Наумовски

Денес и утре портокалова фаза во цела држава

Горан Наумовски

Пороен дожд и грмежи попладнево и утре

Ана Ололовска

Сончево и топло со температури до 27 степени

Ана Ололовска