Облачно, попладне пороен дожд, грмежи и ветер

Од:

Претпладне времето ќе биде променливо облачно со услови за појава на краткотраен дожд, а од пладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Како што информира УХМР, наместа процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и изолирана појава на град. Пообилни врнежи ќе има во северозападните делови од земјата. Максималната температура ќе биде во интервал од 22 до 28 степени.

Во Скопје претпладне променливо облачно, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината ќе има услови за појава на невреме со интензивен пороен дожд, електрични празнења, засилен ветер и појава на град. Максималната температура ќе достигне до 27 степени.

На почетокот на следната седмица во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен дожд за кратко време, над 20 литри на квадратен метар, електрични празнења, силен ветер, над 60 километри на час, и изолирана појава на град. Врнежите ќе бидат пообилни денеска во северозападните делови, а в понеделник во поголемиот дел од земјата и особено на северот.

Би можело да ве интересира

Денес и во деновите од викендов дожд и грмежи, потопло од понеделник

Горан Наумовски

Утре променливо облачно и нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Ана Ололовска

Променливо облачно и нестабилно, локално невреме со пообилен дожд

Ана Ололовска

Претпладне облачно, попладне со дожд и ветер

Ана Ололовска

Нестабилно со пороен дожд и грмежи и следните денови, температурите без поголема промена

Ана Ололовска

Претпладне сончево, попладне изолирана појава на пороен дожд и грмежи

Ана Ололовска