Нуредини: Работиме континуирано на зачувувањето на пределската разновидност и биодиверзитетот во државата

Од:

Работиме континуирано на зачувувањето на пределската разновидност и биодиверзитетот во државата, а во изминатиот период одбележавме и низа достигнувања на ова поле, порача министерот за животна средина Насер Нуредини во неговата изјава по повод одбележувањето на 5 јуни – Денот на животната средина.

-Драго ми е што светот оваа година го одбележува 5 Јуни, Денот на животната средина, во знакот на природата. Нашата држава изобилува со природни реткости, ја имаме среќата да сме обдарени со богат биодиверзитет, но истовремено имаме и обврска да го зачуваме, вели Нуредини.

-Останува да продолжиме со сериозни напори за остварување на заштитата и одржување на фокусот кон овие активности, зашто сега повеќе од било кога: Време е за природата!, додава Нуредини во изјавата.

Под мотото „Време е за природата“ (#ForNature) денеска се одбележува Светскиот ден на животната средина 5 јуни кој е значаен меѓународен ден за подигнување на свеста за зачувување на животната средина кој пак се одбележува од 1974 година.

Програмата на Обединетите нации за животна средина (УНЕП) како и многу невладини организации, заедници и влади во повеќе од 150 држави во светот годинава овој ден го одбележуваат со различни онлајн настани, а домаќин на официјалната манифестација годинава е Колумбија во соработка со Германија. Годинава во фокусот е биодиверзитетот којшто бара итна заштита но и е од витално значење за опстанокот на човекот.

Би можело да ве интересира

Нацрт-одлуката за прогласување на дел од Водно за заштитен предел достапна за увид и коментари

Ана Ололовска

ВИДЕО: Милијарди заштитни маски ги загадија океаните, ќе бидат таму и по 450 години

Жарко Настоски

Предлог за одземање на Б интегрирана дозвола на погон за горење гуми и пластика во Штип

Ана Ололовска

Инспекторите открија низа пропусти во работењето на погони во Стакларница

Ана Ололовска

Почеток на кампања за животна средина „Разбистри сé“

Ана Ололовска

Инспекторатот за животна средина предложи казна од 20.000 евра за фабриката „Пејпер Мил“

Катерина Павлова-Николовска