Новите директорите кои Владата треба да ги именува, ќе треба да поднесат мотивациско писмо

Од:

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои со децении во минатото, но сепак од некаде мора да се почне.

„Ќе се почне од некаде. За првите директори, за сите ќе има огласи, конкурси, ќе имаме јавни повици за различни типови на функционери, за членувања во надзорни и управни одбори“, рече Николовски.

Тој вели дека сите ќе мора да се научат да поднесуваат мотивациско писмо.

„Ќе треба првенствено да поднесат CV, мотивациско писмо и план за работа и тоа е огромна промена, која што досега, можеби и за најголем дел од нив не е ни законска обврска. Зборам за вредности и нови стандарди кои имаме волја да ги воспоставиме“, рече Николовски.

Според Николовски, тоа е можност за луѓе со капацитет да се вградат во институциите, во овие четири години, кој тој ги нарече неповторливи, во кои општеството треба да се трансформира.

Би можело да ве интересира

Разрешен првиот човек на Царина Танасоски, на негово место доаѓа Горан Сугарески

Жарко Настоски

ВИДЕО: Николовски најавува крај на луксузирањето на државна сметка

Николовски: Кодекс за однесување на функционерите и меѓуинституционална комуникација за предмети од корупција и криминал

Владата објави низа кадровски решенија, Мухамед Зеќири именуван во Советот за реформа на јавната администрација

Жарко Настоски

Николовски најави решавање на проблемите на инспекциските служби

Жарко Настоски

Антикорупциска: Се злоупотребува именувањето на В.Д. директори во институциите

Мери Јордановска