Новинарските организации реагираат: Игнорирањето на повиците на линч за новинарите од Метаморфозис мора да престане

Од:

ССНМ, ЗНМ, СЕММ и МИМ бараат итна реакција на МВР и Јавното обвинителство по континуираните отворени повици за линч на новинарите и другите вработени во Фондацијата Метаморфозис што организирано ги шират групи и поединци на социјалните медиуми, а со тоа се нарушува и безбедноста на нашите колеги.

Организациите потсетуваат дека пријави до МВР од Фондацијата Метаморфозис се испратени во ноември и декември минатата година, кога реагираа и новинарските организации, барајќи проактивен пристап од МВР и Јавното обвинителство. Исто така, потсетуваат дека оттогаш не се преземени мерки со кои би се превенирале и санкционирале овие закани, туку напротив тие продолжуваат, а политиката на неказнивост останува да биде присутна.

Недозволиво е надлежните институции, МВР и Јавното обвинителство, со месеци, да ја избегнуваат одговорноста соодветно да реагираат на отворените закани кон новинарите, чиишто лични податоци се откриваат на начин што ги изложуваат на опасноста да бидат мета на физички напади порачуваат од ССНМ, ЗНМ, СЕММ и МИМ

Воедно, ги потсетуваат институциите дека ефикасноста во борбата со закани на социјалните медиуми не завршува со пронаоѓањето на заканувачите кон високите владини претставници, за што има пракса кога станува збор за носители на јавни функции. Велат дека од институциите очекуваат да немаат двојни стандарди кога се работи за новинари и медиумски работници, особено кога тие се изложени на говор на омраза и повици за нивен линч само поради вршењето на својата професија.

Би можело да ве интересира

ЗНМ и ССНМ: Осуда за омаловажувачкиот и непримерен однос на Јакимовски кон новинарите

А1он

Напад врз медиумските работници е напад врз слободата на говорот, 27 април останува симбол на неказнивоста

Катерина Павлова-Николовска

SafeJournalists: Јавна осуда за попречување на работата на новинарите за време на изборите во Македонија – институциите мора да реагираат

ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

Ана Ололовска

ЗНМ: Осуда за обидите за дискредитација кон новинарката Џумадије Ибраими од ТВ Клан

А1он

Средба ЗНМ и Лекарска комора: Да се унапреди комуникацијата меѓу новинарите и лекарите

Ана Ололовска