Нова операција го одложи судењето за „Титаник“

Поради хируршка интервенција на обвинетиот Леко Ристовски, денеска повторно беше одложено рочиште за случајот „Титаник“ кој се однесува на изборни нерегуларности. Минатото рочиште исто така беше одложено поради операција, но тогаш на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко.

Адвокатот на Ристовски уште пред пет дена до Кривичниот суд доставил медицицинска документација.

„Титаник“ е без исклулок најодложуваното судење од сите кои ги води Специјалното јавно обвинителство. Досега како причини за одложување на рочиштата за Титаник најчесто се здравствени проблеми на обвинетите, неажурноста на судот во давање на термините за овој предмет односно преклопувањето на „Титаник“ со уште еден предмет каде има ист обвинет и службените патувања на пратеникот Илија Димовски.

Обвинителката која го застапува обвинението за „Титаник“, Лиле Стефанова, пред една недела за А1он изјави дека овие одолжувања создаваат проблеми, но во ниту еден случај не е по вина на обвинителството или судот бидејќи динамиката на закажаните рочишта била добро поставени.

Во предметот „Титаник“, обвинети се дваесетина лица меѓу кои и екс премиерот и бегалец Никола Груевски, екс министрите Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска, како и Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Билјана Бришкоска Бошковски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристовски и уште неколкумина.

Според обвинението на СЈО обвинетите се гонат за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања во 2012 година.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев: СЈО се интегрира во Обвинителство за организиран криминал на чело со Русковска

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ласовска: Која здравствена установа издала боледување на Јанева?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Тортевски: Предметите на СЈО со ништо не се загрозени, криминалот не смее да остане несанкциониран

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Ласовска: Катица Јанева се крие и бега од одговорност

Ана Ололовска

Жбогар: „Рекет“ не влијае на европерспективата, да се најде решение за иднината на СЈО

Ана Ололовска

Асани: Се изготвуваат решенија за преземање на одземениот имот на Сеат Кочан

Ана Ололовска