Ноќеска ветер до 60 километри, денеска позасилен наместа и над 90 километри на час

Од:

Облачно, студено и ветровито ќе биде во текот на целиот ден. Метеоролозите најавуват дека ветерот наместа ќе биде засилен и ќе достигне брзина и над 90 километри на час. Засилен ветер имаше и во текот на ноќта со брзина меѓу 50 и 60 километри на час во Скопје на Зајчев Рид, Овче Поле и Пелагонија.

Врнежи од дожд ќе има локално на пониските места, а на некои места како Полог и Пелагонија снег. Врнежи од снег ќе има на планините и на местата над околу 500 метри надморска висина. Врнежите претпладне ќе се задржат главно на југот од земјава.

Температурата ќе биде во интервал од три до 10 степени.

Во Скопје претежно облачно и ветровито, претпладне со повремен дожд. Ќе дува силен северен ветер. Температурата околу пет степени.

Утре ќе има преодна стабилизација со пониски утрински температури, а во четврток се очекуваат нови врнежи од дожд. Од петок ќе биде стабилно, за време на викендот сончево и значително потопло.

Би можело да ве интересира

Сончево со мала облачност, температурата до 36 степени

Ана Ололовска

Викендот сончево, на планините пороен дожд и грмежи

Ана Ололовска

Сончево со локална облачност, температурата до 35 степени

Ана Ололовска

За викендот наместа зголемена облачност со дожд и грмежи

Ана Ололовска

Сончево и топло до 33 степени

Ана Ололовска

Стабилно време до петок, за викендот зголемена облачност и врнежи локално

Ана Ололовска