Нимиц во Скопје

Од:

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов попладнево го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името.

dobivaj vesti na viber

По пристигнувањето во Скопје Нимиц повтори дека сега му е јасно какви се ставовите на грчките власти по вчерашната средба во Атина со грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

-Има нова Влада и нов министер за надворешни работи со кого разговарав. Јас дадов предлог во април и тие ми ги презентираа детално своите мислења. Сега ми е јасно какви се нивните ставови, изјави Нимиц.

Медијаторот во спорот за името се очекува да се сретне и со премиерот Никола Груевски и со министерот за надворешни работи Никола Поповски.

Би можело да ве интересира

Варвициотис: Ако се врати националистичката реторика кај соседите, ќе ја редефинираме позицијата за евроинтеграцијата

Ана Ололовска

„Жито Лукс“ се правда: Зборот Македонија е избришан поради унифицирање на името на фирмата дома и во странство

Маја Илиевска-Пачемска

„Жито Лукс“ ја избриша Македонија од Статутот, купувачите најавија бојкот на производите до банкрот на компанијата

Маја Илиевска-Пачемска

Нимиц: Преспанскиот договор е решение за спорот, но и основа за нов почеток

А1он

ВИДЕО: Димитров сугерира разрешување на Мизрахи, Министерството не е нејзин приватен стан

Ана Ололовска

На бугарскиот граничен премин „Ѓуешево“ се уште се користи „ПЈРМ“

Драган Поповски