Нимиц во Грција и Македонија од 9 септември

Од:

Службата за односи со јавноста на Обединетите нации соопшти дека посредникот во разговорите за спорот за името, амбасадорот Метју Нимиц ќе има средби во Грција, а потоа и во Македонија, почнувајќи од 9 септември.

dobivaj vesti na viber

– Личниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за разговорите меѓу Грција и Македонија ќе патува во регионот во периодот од 9 до 11 септември, на средби во Атина и во Скопје. Амбасадорот Нимиц на средбите во Атина и Скопје со високи владини претставници на двете земји ќе ги продолжи дискусиите за изнаоѓање на взаемно прифатливо решение за спорот за „името“, пишува во соопштението на Обединетите нации.

Би можело да ве интересира

Варвициотис: Ако се врати националистичката реторика кај соседите, ќе ја редефинираме позицијата за евроинтеграцијата

Ана Ололовска

„Жито Лукс“ се правда: Зборот Македонија е избришан поради унифицирање на името на фирмата дома и во странство

Маја Илиевска-Пачемска

„Жито Лукс“ ја избриша Македонија од Статутот, купувачите најавија бојкот на производите до банкрот на компанијата

Маја Илиевска-Пачемска

Нимиц: Преспанскиот договор е решение за спорот, но и основа за нов почеток

А1он

ВИДЕО: Димитров сугерира разрешување на Мизрахи, Министерството не е нејзин приватен стан

Ана Ололовска

На бугарскиот граничен премин „Ѓуешево“ се уште се користи „ПЈРМ“

Драган Поповски