ВИДЕО: Верушевски, Алаѓозовски, Филипче – СДСМ избра нови претседатели на партиските комисии

Од:

Заврши состанокот на ЦО на СДСМ , на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и пратеници, донеле одлука за нова декларација за поддршка на раководствосто на СДСМ и власта, да продолжи со бескомпромисна борба со криминалот и корупцијата за сите предмети за јакнење на правната држава.

Во врска со утрешната лидерска средба, генералниот секретар на СДСМ рече дека ќе се одржи и дека ќе се разговара за пописот, за СЈО, и за изборниот законик. За предвремени избори не разговарале.

На денешниот состанок избрале повеќе нови членови на партиските комисии, а за координатор на Форумот на жени ја избрале пратениката Снежана Калевска Ванчева. За претседател на комисијата за внатрешни работи е избран Зоран Верушевски, за здравство Венко Филипче, за култура Роберт Алаѓозовски, за надворешни работи Едмонд Адеми, за транспорт Благој Бочварски, за информатичко општество Драган Гоцевски и тн. Формирана е и нова Комисија за спроведување на политиките за едно општество за сите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадинов: Без Договорот од Преспа нема ниту ЕУ, ниту НАТО

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Живковиќ: Оперативниот план за 2019 реализиран 98,6 отсто, се потврдуваат успешните политики на СДСМ

Ана Ололовска

СДСМ: Наместо за реформите во судството и напредокот на државата, ВМРО-ДПМНЕ се грижи за имотот на партијата

Ана Ололовска

СДСМ: Доследно ги реализиравме стратешките реформи за членство во НАТО, обезбедува подобри услови за работа во Армијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ обвинува за криминал од 12 милиони евра за набавка на лични документи

А1он

(ВИДЕО) Локвенец: Со измените на Законот за служба во Армијата обезбедуваме подобри услови за работа во Армијата

Ана Ололовска