Незадоволната „огнена група“ доби партиски функции, избрано централното претседателство на ДУИ

Од:

За еден час заврши состанокот на Централниот совет на ДУИ на кои беа избрани новите партиски тела. На состанокот присуствуваа и претставниците на незадоволната фракација позната како „огнена група“.

За потпретседатели на партијата избрани се Изет Меџити, Арбер Адеми, Бајрам Реџепи и Арбана Пашоли. Блерим Беџети е избран за организациски секретар, а Фатон Ахмети за генерален секретар и Саранда Имери, секретар за еднакви можности.

Членови на Централниот совет се Али Ахмети, Рамиз Мерко, Јетон Шаќири, Фатмир Дехари, Крешник Бектеши, Талат Џафери, Невзат Бејта, Валдет Џафери, Теута Арифи, Џеват Адеми, Артан Груби, Бујар Османи, Висар Ганиу, Назим Буши, Ејуп Халими, Ариан Даци, Бесник Емшиу, Мирсад Ибраими, Ардита Дани, Билент Сали, Реси Абдурахмани, Шергил Беќири, Шабан Мемети, Артин Спахиу и Емир Сулејмани.

За членови на Надзорниот совет се избрани Муса Џафери, Беким Незири, Јуамин Синани, Зенун Матјани, Мемет Селами, Шукри Масурица и Недим Рамизи.

Би можело да ве интересира

Функционери на огранокот од Чаир на ДУИ против градоначалникот Висар Ганиу

Таравари: За влез во Влада сакаме директори на Царина, УЈП… или ништо од коалиција

Анита Петровска Рајковиќ

Меџити: За уставни измени потребни се уште шест пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Ахмети: Застапувањето на жените во институциите го почнавме од нула, денеска сме среќни со постигнатото

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: По чија волја се поставува споменик на туѓа држава во Струга

Митева: Власта да престане со закани кон пратеници и да се соочи со реалноста дека крајот е неизбежен