Незабележано, констатирана оставката на Иво Ивановски

Од:

Намерно или случајно на вчерашната собраниска седница, на која вниманието беше свртено кон Законот и изборот на Специјалниот обвинител, помина, незабележано значајна точка-оставка на министер.

Информатичарот во Владата Иво Ивановски, од владините почнува да „плива“ во бизнис води.

Собранието вчера ја констатираше неговата оставка. Тој, најави дека заминува на работа во странство.

Иво Ивановски беше министер за информатичко општество од 2008-ма година кога за првпат овој ресор беше формиран како дел од кабинетот на премиерот. Неколку години подоцна на овој ресор му беше додаден и ресорот администрација.

Би можело да ве интересира

Владата се собра на специјална вечерна седница и разгледа до каде е реформата на администрацијата

Жарко Настоски

Груби: Прераспределба на административците оди по планот, нема отпор за нивно примање

Жарко Настоски

Рамковните административци уште не тргнале на работа, 160 од нив воопшто не се појавиле или одбиле да потпишат решенија

Жарко Настоски

Од 1 февруари се планира враќање на администрацијата на работа во комплетен состав и со полно работно време

Ана Ололовска

Реорганизацијата на државните органи клучна реформа за подобрување на јавната администрација

Ана Ололовска

Владата го одобри нацрт-законот за систематизација на административните службеници

Leave a Comment

8 + twelve =