Невреме во Скопје, паѓа град со големина на орев

Од:

Невреме попладнево се случува во Скопје, откако почнаа обилни дождови проследени со град.

Улиците се буквално побелени од градот кој има големина на орев, а невремето дополнително го отежнува и сообраќајот по улиците.

УХМР претходно најави дека под влијание на циклонска активност времето од утре ќе биде променливо облачно, нестабилно и посвежо со повремени врнежи и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме, особено утре и задутре, кога се очекува обилен пороен дожд (над 30 литри на метар квадратен), силен ветер, електрични празнења и изолирана појава на град.

Се очекува и намалување на темепратурите од 16 до 28 степени.

Вчера невреме имаше и во Хрватска, а денеска паѓа снег на планините во Италија и во Швајцарија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Бурата „Јанис“ ja однесе плажата „Ерусалим“ на Кефалонија

А1он

ВИДЕО: Циклонот беснее во Грција, јахти удираат во карпите

Ана Ололовска

Анкара погодена од песочна бура, шестмина повредени

А1он

ВИДЕО: Силно невреме ја зафати западна Бугарија, жолт код прогласен во 13 окрузи

ВИДЕО: Тропската бура Лора предизвика голема штета во повеќе држави, најпогодени Доминикана и Хаити

Горјан Грнчаровски

Облачно со пороен дожд, грмежи, ветер и град

А1он