Нема да им биде укината амнестијата на дел обвинетите за 27 април, судот нема да ја оценува уставноста

Од:

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која дел од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се спасија од кривичен прогон. Одлуката ја донесе Уставиот суд, откако судиите ја изласаа одлуката со мнозинство гласови. Судиите имаа спротиставени мислења, дел од нив сметаа дека не смее да се дозволи Собранието да му даде право на судот да одлучува некој да добие амнестија, а друг да не биде амнестиран.

Останатите пак, твдеа дека не можат да олучуваат дали Собранието има право да го донесе законот. Претседателот на Уствниот суд, Сали Мурати посочи дека никогаш нема да поддржи амнестии кои ѝ штетат на државата, потенцирајќи дека со законот не се дисциплинираат сторителите на кривични дела при упадот во Собранието. Неговиот колега, судијата Насер Ајдари беше дециден дека судот не може да одлучува дали Собранието има право да го донесе законот.

Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Законот за амнестија во целина е поднесена од Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, додека иницијативата за членот 2 од истиот закон е поднесена од адвокат Јошевска Анастасовска.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Апостолски: Ексдиректорот на УБК е неправедно оцрнет за „27 април“

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Русковска: Обвинетите за организирањето на „27 април“ предлагаат по 300 сведоци

Мери Јордановска

ВИДЕО: Одложено првото рочиште за организаторите на 27 април

Мери Јордановска

Обвинетите дека се организатори на насилствата од 27 април пристигнаа на судење

Ана Ололовска

На Вељаноски, Јанакиески, Ристовски и Атанасовски им се суди за организација на „крвавиот четврток“

Мери Јордановска

По изјавата на Мукоски барање до Русковска да се испита улогата на Милошоски во крвавиот упад на 27 април

Кристијан Ландов