Најниски температури утрово во Берово и Лазарополе, највисоки во Скопје – Зајчев Рид и Виница

Од:

Најниски температури утрово се измерени во Берово и Лазарополе пет степени Целзиусови, а највисоки 12 во Скопје-Зајчев Рид и Виница.

Како што информираа од УХМР, седум степени се измерени во Маврови Анови, осум на Попова Шапка и во Крива Паланка, двет во Битола, Тетово, Охрид и Претор, 10 Скопје-Петровец, Прилеп, Крушево, Струмица и Демир Капија, 11 степени во Куманово, Штип, Гевгелија и Дојран.

Наврнат е воден талог за изминатите 24 часа до 8 часот (во l/m2), два во Крушево и еден Гевгелија.

Во текот на ноќта преовладуваше ведро време со мала до умерена локална облачност. Утрово е претежно сончево со слаб ветер од променлив правец.

Времето денеска претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Наместа процесите ќе бидат поинтензивни во форма на краткотрајно невреме проследени со силен ветер и услови за појава на град.

Максималната температура ќе биде во интервал од 22 до 30 степени.

Во Скопје претпладне сончево и топло со мала до умерена облачност, попладне во делови од котлината ќе има услови за развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Максималната температура ќе достигне 28 степени.

Би можело да ве интересира

Нестабилно време во попладневните часови, поинтензивни процеси во петок и за викендот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Поплавени десет објекти по невремето во Кавадарци

Ана Ололовска

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Ана Ололовска

ВИДЕО: Обилни врнежи од дожд во Прилеп, зголемен водостојот на реките и излевање

Ана Ололовска

Accuweather објави голема прогноза за летото

Ана Ололовска

Претпладне сончево, попладне на места нестабилно со пороен дожд

Ана Ололовска