Најдено е трајно решение за матичен лекар во Шуто Оризари, тврди Министерството за здравство

Од:

Министерството за здравство ја информира јавноста дека е најдено трајно решение на проблемот со матичен лекар во општина Шуто Оризари.

„По шест неуспешни обиди за закуп на ординација за матичен лекар во Поликлиниката во Шуто Оризари денеска добивме апликација на седмиот оглас од приватна Поликлиника која аплицираше и планира закуп на ординацијата во рамките на своја Поликлиника. Со ваквиот ситем на вршење здравствена дејност во рамките на Поликлиниката се гарантира трајноста на ова решение. Заврши и набавката на опремата за гинеколошката ординација за оваа општина, со што Министерството за здравство го реши и овој децениски проблем во општината,“ велат од Министерството.

Би можело да ве интересира

На раце или на грб ги качуваат пациентите по скали во „8 Септември“, расипани лифтовите во поликлиниката

Маја Илиевска-Пачемска

Здравствените работници ќе го добијат бонусот од пет проценти овој месец, најави Филипче

Ана Ололовска

Матичните останаа без пари среде корона, се разболеле информатичарите кои го одржуваат системот на Фондот за здравство

Маја Илиевска-Пачемска

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ лаже, во лабораториите има и тестови и реагенси за Ковид-19

Ана Ололовска

Со закон ќе се ограничи цената на лекувањето од Ковид-19 во приватните клиники за време на кризата

Маја Илиевска-Пачемска

МЛД ги објави добитниците на наградата „Трифун Пановски“

Ана Ололовска