Националниот ден на Власите, 23 мај, неработен ден за припадниците на влашката заедница

Од:

Согласно Законот за празниците, 23 мај (недела), Национален ден на Власите, е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница во Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

МТСП воедно им го честита празникот на граѓаните припадници на влашката заедница во земјава.

Би можело да ве интересира

Богојавление неработен ден за граѓаните од православната вероисповед

Ана Ололовска

Божик е неработен ден за сите граѓани на Македонија

Ана Ололовска

Бадник е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Ана Ололовска

В година четири продолжени празнични викенди за сите граѓани

Ана Ололовска

Првиот ден на Божик – 25 декември неработен за граѓаните од католичка вероисповед

Ана Ололовска

Ден на наставата на турски јазик – национален празник на Турците во земјава

Ана Ололовска