На Табановце се чека 45 минути, а на Богородица 30 минути

Од:

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. Поради зголемена фреквенција на возила, на граничниот премин Табановце за влез во државава времето на чекање е околу 45 минути. На граничниот премин Богородица времето за чекање за излез е околу 30 минути, соопшти Автомото сојузот.

На останатите премини, од македонска страна, како што се посочува, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Би можело да ве интересира

Границата на САД и Мексико е најопасниот премин на светот: Стотици мртви и исчезнати

На „Табановце“ се чека до 30 минути

Три простории изгореа во пожар во кумановското село Табановце

На „Табановце“ за излез од државата се чека околу половина час

ВИДЕО: На Табановце гужви за влез, на Богородица колони за излез

На ГП „Табановце“ се чека 40 минути