На Табановце претпладне поминале над 3.000 патници

Од:

На граничниот премин Табановце до 10 часот поминале вкупно 3217 патници, сооштија од МВР.

Од нив во земјава се влезени 1984 лица од кои 1308 домашни и 676 странски државјани.

Од државата излегле 1233 патници, од кои 912 домашни и 321 странски државјани.

Владата на 72 седница донесе одлука од денеска целосно да бидат отворени сите гранични премини за непречено движење на патници и возила без приложување на ПЦР тестови и без упатување во домашна изолација или спроведување во задолжителен државен карантин.

На српска страна се пропуштаат македонските патници без ПЦР тест и без обврска за карантин.

Би можело да ве интересира

Гужви на Богородица, Табановце и на Ќафасан, за излез се чека од половина до еден час

На Табановце и Богородица за излез од државата се чека еден час

Ана Ололовска

И за влез и за излез од Македонија, на Табановце се чека половина час

Жарко Настоски

Отворен времениот граничен премин Стрезимир-Рестелица

Катерина Павлова-Николовска

На граничниот премин Табановце се чека до 45 минути, на Богородица до 30 минути за излез од државата

Катерина Павлова-Николовска

Гужви на „Табановце“ и на „Богородица“