На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата

Од:

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, соопштија од Автомото сојузот.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Тоа посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Би можело да ве интересира

Нормализиран сообраќајот на патниот правец Маврови Анови – Дебар

Намалена видливост на патните правци Страцин-Крива Паланка и Шипковица-Попова Шапка поради магла

Сообраќајот на патниот правец Маврови Анови – Дебар по една коловозна лента

Татјана Ташкова

Поради одрон во прекин сообраќајот на патот Маврови Анови – Дебар, кај Сенце

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози

Татјана Ташкова

Состојба на патиштата

Ана Ололовска