На автопатот Демир Капија-Неготино: Уапсен е шверцер на мигранти, странците завршија во прифатен центар

Од:

Полицијата денеска извести дека на автопатот Демир Капија-Неготино е уапсен шверцер на мигранти.

„Денеска во 12.30 часот кај клучка Демир Капија од страна на патролна служба на даден знак за запирање на возило „алфа ромео“, возилото не сопрело туку продолжило да се движи кон Неготино. Во 12.50 часот кај клучка Неготино, од полициска патрола возилото е сопрено и во него се пронајдени двајца мигранти од Сирија.

А.Н. од Скопје, кој го управувал возилото, е уапсен, за случајот е известен Јавен обвинител и по негово целосно документирање ќе биде поднесен соодветен поднесок, а лицата мигранти ќе бидат пренесени во прифатно-транзитен центар“, извести полицијата.

Би можело да ве интересира

Вечерва приведен криумчар на мигранти, пронајдени 11 лица од Сирија

Предраг Петровиќ

Србин шверцувал осум мигранти од Сирија

УНХЦР: 186.000 мигранти и бегалци пристигнаа во земјите од јужна Европа

Стружанец со комбе шверцувал 33 мигранти

Горан Наумовски

Орбан: Вооружени мигранти нападнаа заедничката гранична патрола на Србија и Унгарија

Горан Наумовски

Обвинение против полициски инспектор за усмртената мигрантка кај Гевгелија

Предраг Петровиќ