МВР за упадот кај донациите од Заеви: Интервениравме поради непочитување на забраната за движење

Од:

Министерството за внатрешни работи преку соопштение информира дека интервенирале во магацин каде се донациите од Заеви поради непочитување на одлуката за движење.

Ве известуваме дека на 29. 04.2020 година, постапувајќи по План и задачи за непочитување на Одлуката на Владата за забрана за движење, во 22,30 часот, во Струмица, на ул:“Ѓорги Трајков’ од страна на полициски службеници од СВР-Струмица, биле затекнати 11 лица и поголем број на пакети со непозната содржина. Од страна на полициски службеници лицата се легитимирани по што е констатирано дека дел од лицата поседуваат дозволи за движење на вработен поради вршење на сменска и ноќна работа издадени од Здружение за хуманитарни цели “Сите заедно можеме“ а дел од лицата поседуват Известување издадено од Општинскиот штаб за заштита и спасување при општина Струмица на 10.04.2020 година.

По овластување на дежурен Јавен обвинител извршен е увид на местото на настанот од страна на увидна екипа при СВР-Струмица и со Потврда за привременио одземени предмети се одземи предметните дозволи и известувања со цел проверка на веродостојноста на истите.

По насоки за постапување од Јавниот обвинител дадена е Наредба на полициски службеници физички да се обезбедуват пакетите со непозната содржина се до моментот на доставување на целокупната документација за истите од страна на Здружението за хуманитарни цели “Сите заедно можеме“.

Приведени лица во ПС од ОН- Струмица нема. На 30.04.2020 година три лица се повикани на разговор во СВР-Струмица, по извршен службен разговор лицата си заминале од СВР-Струмица. Во моментот се работи на целосно расчитување и документирање на случајот во координација со ОЈО-Струмица.

Со цел да се утврди дали полициските службеници постапиле согласно правилата и процудурите за постапување од страна на Одделот за внатрешна контрола ќе бидат преземени мерки и соодветно ќе биде информирана јавноста.

Синоќа полицијата со шест возила изврши упад во магацинот каде се пакува хуманитарната помош, донација од семејството Заеви. Претседателот на невладината „Сите заедно можеме“, Александар Маркоски, вели дека во акцијата на полицијата гледа политичка заднина бидејќи стоката е донирана од семејството Заеви, а хуманитарната акција е стопирана бидејќи не им одговара на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и на министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев.

Би можело да ве интересира

Приведен сопственик на портал од Охрид за омаловажување на полицајци, кој потоа ги пријавил дека го повредиле

Ландов

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

А1он

Филипче: Не се планираат рестрикции од понеделник

Маја Илиевска-Пачемска

Филипче: Луѓето секако ќе заминеа во туристичките места, нема начин да ги спречиме

Тринаесет нови случаи на заболени здравствени работници од Ковид-19

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, одлуката за карантин беше исправна

Мери Јордановска