МВР и Општина Центар: Не оставајте вредни предмети во вашиот автомобил

Од:

Одделението за превенција при СВР Скопје од денеска почнува да го спроведува проектот „Не оставајте вредни предмети во вашиот автомобил“.

Активностите ќе почнат денеска во 13 часот на улицата „Народен фронт“, во непосредна близина на трговскиот центар „Беверли Хилс“.

Во текот на ноември и декември во соработка со Општина Центар ќе се реализираат активности поврзани со оваа кампања. Ќе се организираат тематски средби со месните и урбаните заедници на подрачјето на општината и ќе се дистрибуираат флаери со пораката „Не оставајте вредни предмети во вашиот автомобил“.

„Основната цел на кампањата е подобрување на општата безбедност на граѓаните и имотот, односно преземање превентивни мерки и активности за подигање на свеста кај граѓаните и споделување на одговорноста во насока на превенција од тешки кражби во патничките моторни возила“, соопшти МВР.

Би можело да ве интересира

Малолетничка нападната во автобус во Скопје

Ана Ололовска

Газда тепал вработена во кафуле во Скопје, а потоа и тој добил ќотек

Анита Петровска Рајковиќ

Наставник претепал ученик во Тетово

А1он

Осум дена притвор за 33-годишник од тетовска Голема Речица осомничен за изнуда на пари

Ана Ололовска

Герасимовски: Моја заложба е Центар да биде првата енергетски независна општина во државата

Во Карпош уапсен убиец од Скопје

Горан Наумовски