Mozzart донираше над 300.000 денари за Општата болница во Гостивар

Од:

Последната донација од финансискиот пакет од 50.000 евра за борба против коронавирусот, компанијата Mozzart ја насочи кон Општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар.

Сите реализирани донации се наменети за болниците во Македонија, директно во подрачјата кои се најмногу погодени од коронавирусот, со цел што поефикасно згрижување на заболените пациенти, поддршка на докторите и медицинскиот персонал и олеснување на нивната работа.

Директорот на Општата болница во Гостивар, Д-р Јакуп Јакупи ја поздрави оваа донација и изрази благодарност до компанијата.

„Сакам да се заблагодарам на Mozzart за почитта и хуманоста што ја покажаа за нашата институција во овој тежок период. Донираните средства во износ од 5.000 евра ќе бидат искористени во болницата за полесно справување со коронавирусот. Исто така, благодарност и за донираните телевизори кои ќе се распределат по болничките соби, со цел да им се овозможи поудобен престој на пациентите.“ – изјави д-р Јакуп Јакупи, директорот на Општата болница во Гостивар.

Уплатно-исплатните места се привремено затворени согласно мерките на превенција и заштита од ширење на вирусот, а со тоа лидерот во областа на приредување на игри на среќа директно трпи огромни финансиски загуби. Но, тоа не ги стопираше и општествено-одговорните активности на компанијата Mozzart кои продолжија како и во редовна состојба, покажувајќи највисок степен на солидарност и хуманост.
„Хуманоста и емпатијата кон општеството во кое работиме, не смее да не напушти ниту во овие тешки времиња. Сега е од исклучителна важност да покажеме несебичност и да дадеме поддршка и помош на оние на кои им е најпотребна. Продолжуваме и понатаму со хуманитарните акции кои се важен дел од нашето работење.“ – изјавија од менаџментот на Mozzart Bet.

Од Mozzart помош добија здравствените установи во неколку градови: Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, Општата болница во Куманово, Општата болница во Дебар, Клиничката болница во Битола, Клиничката болница во Штип, Општата болница во Кочани и Општата болница во Гостивар.

Би можело да ве интересира

Невладина организација донира храна, облека и сапун во тетовскиот воспитно-поправен дом

Жарко Настоски

Граничниот премин Ќафасан ни го опремуваат Американците, со донација и техничка помош

Жарко Настоски

И денес примивме донација – американската фирма УПС му подари фрижидери на Институтот за трансфузиона медицина

Жарко Настоски

Мекензи Скот, бившата сопруга на Џеф Безос, донира 2,74 милијарди долари за борбата против расизмот

Жарко Настоски

Биди победник на ЕУРО: Обложувај се на најголеми квоти, навивај за голови, испиј пиво и наплати тикет дури и кога ќе промашиш – MOZZART

Бугарија ќе им донира 150.000 вакцини „АстраЗенека“ на соседите, вели дека тие сами барале

Жарко Настоски