МОДОМ: Утрово повторно најзагадени во светот, активирање на итните мерки веднаш!

Од:

Младинската организација на ДОМ – МОДОМ апелира до надлежните да се активираат итните мерки веднаш.

„Утрово Скопје е повторно најзагаден град во светот, очигледно сме биле во право кога побаравме да не се прекинуваат итните мерки и да продолжи бесплатниот автобуски превоз.

Затоа бараме вонредни инспекциски контроли,стопирање на градежните активности, бесплатен автобуски превоз, редовно собирање на сметот, миење на улиците и спроведување на Законот на зеленило“, се вели во соопштението на МОДОМ.

Би можело да ве интересира

„Пејпер Мил“ и натаму загадува, доби наредба да работи на плин

Научници тврдат дека нашле решение за штетните гасови од авионите

Ана Ололовска

Ако не ги исполни условите „Пејпер мил“ ќе добие забрана за работа

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Густа магла и опасен воздух вечерва во Скопје, Маџир Маало загадено со ПМ10 седум пати над дозволеното

Маја Илиевска-Пачемска

ЕУ се согласи да ја зголеми целта за намалување на емисиите во 2030 година на 55 проценти

Ана Ололовска

Престануваат да важат мерките за заштита од загадениот воздух во Тетово, Куманово и во Кавадарци

Катерина Павлова-Николовска