МНР: Идентификувани двајца од тројцата починати патници од автобусот што се преврте кај Лесковац

Од:

Во автобуската несреќа која што се случи во близина на Лесковац во Србија рано утрово, загинаа три лица, од кои идентификувани се една 68-годишна жена и еден 68-годишен маж, соопшти македонското министерство за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

Тие известуваат дека третата жртва се’ уште не е идентификувана. Надлежните служби работат на идентификација и на повредените.

Автобусот кој што утрово се преврте во близина на Лесковац е на компанијата Еуробус од Струга, а кон местото на несреќата се упатиле министерот за здравство Венко Филипче, генералниот секретар на Владата Драги Рашковски и претставник од македонската амбасада во Белград.

Вкупно се повредени 32 лица, од кои 28 се вон животна опасност и се згрижени во општата болница во Лесковац. Од нив 4 се на хиругија, 1 на ортопедија.

Четворицата кои се потешко повредени се префрлени во Клиничкиот центар во Ниш. Според персоналот на болницата тие се вон животна опасност, но нивната ситуација константно се следи.

Од МНР известуваат на сите патници кои ќе бидат пуштени од болница ќе им биде обезбедено сместување.

Фото: РТС

Би можело да ве интересира

Телевизиите „Н1“ и „Нова С“ од полноќ не емитуваат програма

Ана Ололовска

Ѓилас: Реални избори во 2023 година на сите нивоа

Ана Ололовска

Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ најави враќање на воениот рок

А1он

Нема руска нафта веќе за Србија, возачите во паника

А1он

Ученикот кој го повлече столчето на наставничката во Трстеник се обидел да се самоубие

Дачиќ: Курти „воведе некои негови Срби“ во Владата на Косово за да ги реализираат големоалбанските цели

А1он