Многу топло време и во следните денови, во понеделник благо опаѓање на температурите

Од:

Периодот на многу топло време со натпросечни температури за овој период од годината ќе продолжи. Ќе биде активно портокалово ниво на опасност од високи температури. Наместа вдолж Повардарието температурата ќе го надминува 40-тиот степен, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Времето утре ќе биде сончево и многу топло. Утринските температури ќе се движат од 14 до 23 степени, а дневните од 33 до 41 степен. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и многу топло со утринска температура до 20 степени, а дневна до 40 степени.

Во понеделник, како што посочуваат од УХМР, ќе дува засилен претежно северен ветер кој ќе предизвика благо опаѓање на температурите повеќе во северните делови од земјата.

Би можело да ве интересира

Стабилно и топло време во наредните денови

Ана Ололовска

Сончево и топло до 35 степени

Ана Ололовска

До петок температурата до 35 степени, во сабота дожд, а од недела опаѓање на температурата

Ана Ололовска

Сончево со локална облачност, температурата до 35 степени

Ана Ололовска

Температурите до 35 степени, кон крајот на неделата услови за пороен дожд

Ана Ололовска

Сончево со мала облачност, температурата до 32 степени

Ана Ололовска