Митрески: СДСМ е за воведување фингерпринт, ВМРО-ДПМНЕ да не бара алиби за поразот на локалните избори

Од:

СДСМ е за фингерпринт на локалните избори и не е против како што лаже ВМРО-ДПМНЕ, но секогаш кога станува збор за измени на Изборниот законик тогаш мора да обезбедиме консензус и сите политички чинители треба да се согласат за измени во Изборниот Законик, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ во Собранието, Јован Митрески.

„Оние дилеми кои што се јавуваат кај другите политички чинители се поврзани со тоа што може или треба да се направат измени во Законот за да се префрлат базите на податоци од МВР и се поставува дилемата што ако во случај во текот на денот на гласање се случи некаков дефект, паѓање на мрежа и слично, дали треба да биде прекинато гласањето или треба да има и други опции, како би гласале граѓаните. СДСМ и коалицијата што ја предводи во Собранието се за воведување фингерпринт, но од друга гледна точка, лагите на ВМРО-ДПМНЕ мислам дека се само барање алиби за изборниот пораз којшто ќе се случи на локалните избори и мислам дека е уште рано да зборуваат за тоа односно да не плачат уште сега за тоа што ќе се случи“ посочи Митрески.

Би можело да ве интересира

Деспотовски: Заедно со еден посветен тим работиме на нов концепт за враќање на интегритетот на СДСМ

Горан Наумовски

Потврдено повлекувањето на Ковачевски, директни внатрепартиски избори во јуни

ВМРО-ДПМНЕ: Со пораз од 1:3, СДС го има најслабиот резултат во историјата

Мицкоски: Добрососедските односи се двонасочна улица, ќе водиме принципиелна политика со аргументи и факти

Орце Костов

Мицкоски на средба со Дрекслер: Заложбите на Владата на ВМРО-ДПМНЕ се евроинтеграциите, економски развој и борбата против корупцијата

А1он

Кои се пратениците со кои ВМРО-ДПМНЕ дојде до парламентарно мнозинство: Со ЗНАМ во Влада ќе се обезбеди и двотретинско

Орце Костов