Митева: Шилегов ја излажа јавноста, Град Скопје и Општина Центар имале решение за сечење три , а исекоа 10 дрва

Од:

Приказната на Град Скопје дека дрворедот на улица „Орце Николов“ е исечен согласно Закон е само уште една лага на Шилегов рече на прес конференција портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева.

Во решението со кое се одобрува сечење на 10 дрва како и кроење на цел дрворед долж улицата „Орце Николов“. Решението е издадено за сечење на 10 дрва што се наоѓаат на потегот од раскрсницата со „Рузвелтова“ до раскрсницата со „Ленинова“. Дополнително, согласно информациите со кои располагаме, на овој дел од ул. „Орце Николов“ требало да се исечат само три дрва од овие десет за кои има дозвола за сечење согласно решението, а исечени се вкупно тринаесет. Воопшто не изненадува фактот што ова решение е донесено од Кочо Стојчевски, познатиот хаус мајстор на Општина Центар, кој од страна на Шилегов беше прераспределен во Град Скопје на позиција раководител“ – вели Митева.

Би можело да ве интересира

Падна дрво во Дебар Маало, повредено е дете и оштетен е паркиран автомобил

Ана Ололовска

„Гнездо“ и „Интермецо“ добија предупредување од Општина Центар за намалување на бучавата

Богдановиќ и директорот на ЈП „ПОЦ“, Кичевски, го презентираа проектот за реконструкција на улицата „Ленинова“

Ана Ололовска

Богдановиќ: Паднатото дрво на „Орце Николов“ покажа дека има болни дрвја

Ана Ололовска

Општина Центар ја отплати последната рата од кредитот за катната гаража „Судска Палата“

Ана Ололовска

Летово обнова на седум улици во Општина Центар

Ана Ололовска