Митева: МОН платило пола милион евра за скрипти за еднократна употреба

Од:

МОН наместо да обезбеди учебници за учениците согласно законските обврски, спроведува договор за подготовка, печатење и дистрибуција на материјали за еднократна употреба во основното образование во вредност од половина милион евра рече на прес конференција портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ Марија Митева.

dobivaj vesti na viber

– Почитувани граѓани, овие материјали, се со важност од само 3 месеци, внимавајте, за првото тромесечие од учебната година, и тоа само за прво, второ, четврто и петто одделение половина милион евра. Во бројка, тоа се скрипти за само 80.000 ученици. Да биде состојбата уште по сомнителна, говори и фактот што овие т.н. скрипти се збир од материјали, кои власта ги сублимирала од минатогодишните учебници и дел од новите. Имено, станува збор за само една скрипта- учебник, внимавајте, само една скрипта од стотина страни во кои се содржани сите наставни предмети. Дополнително, содржината на оваа скрипта е збир од веќе постоечките, минатогодишни учебници и само поделена во делови за да се направат материјали за учење рече Митева.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски е во заложништво, секое утро проверува што кажал Апасиев

ВМРО-ДПМНЕ: Синот на Талат Џафери полагал правосуден испит пред да стекне соодветно образование, институциите молчат и се прават ненадлежни

Ковачевски: На Скопје му се случува катастрофа поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

Андоновски: Ако ЈСП не ги исплати приватните превозници, долгот од скоро 2 милиони евра по судски процес ќе се зголемува

Катерина Павлова-Николовска

Трипуновски: Земјоделците се незадоволни од новиот модел на субвенционирање кој го презентираше власта

Ана Ололовска

Николоски: Со случајот со Онишченко нарушена е безбедноста на Македонија и загрозен е меѓународниот имиџ

Ана Ололовска