МИОА: ДПМНЕ продолжува да шири лажни вести, нема злоупотреба на позиции, изборите се одложени

Од:

ДПМНЕ продолжува да шири лажни вести и да обвинува без конкретни докази. Обвинувањата за злоупотреба на јавна функција и вработувања во изборен период, во најмала рака се апсурдни, затоа што да потсетиме предвремените парламентарни избори закажани за 12ти април се одложени, а во државата е прогласена вонредна состојба, реагираат од Министерството за информатичко општество и администрација.

За да може државата непречено да функционира и да биде во служба на сите граѓани, во време кога во светот е прогласена пандемија, Владата на Република Северна Македонија, усвои Уредба со законска сила за прашања поврзани со изборниот процес. Во член 7 од Уредбата е наведено дека:
„Од денот на стапување во сила на оваа уредба па се до денот на престанок на вонредната состојба не се применуваат членовите 8-а, 75-г, 75-д и 84-а од Изборниот законик. Од денот на стапување во сила на оваа уредба па се до денот на престанок на вонредната состојба не се преземаат никакви дејствија врз основа на Изборниот законик.“

За појаснување, во членот 8-а од Изборниот законик се регулираат забраните во време на изборен процес. Ова значи дека институциите по прогласувањето на вонредна состојба, продолжуваат да работат надвор од предвидените забрани, со цел исполнување на своите законски обврски.

Во однос на евентуалните злоупотреби кои денеска ги нафрла дополнителната заменичка министерка Невенка Стаменковска Стојковски, потсетуваме дека за разлика од време на ДПМНЕ, денеска институциите работат професионално и по секоја пријава постапуваат соодветно, реагираат од МИОА.

Би можело да ве интересира

Полицискиот час нема да важи за лица кои се грижат за пациенти со деменција

ВИДЕО: С. Македонија дел од програмата за дигитална администрација на ЕУ, Манчевски и Хан потпишаа договор за пристапување

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски да сакаше да помогне ќе се откажеше од парите кои ги добива од граѓаните

А1он

МИОА: Извештајот на вработени во јавниот сектор ја прикажува реалната бројка

А1он

Стаменковска: Според Манчевски во 2019 година Македонија достигнала рекорд по бројот на вработени во јавната администрација

Ана Ололовска

ВМРО ДПМНЕ: НАТО е организација каде Македонија ќе ги реализира стратешките интереси

А1он