Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Од:

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски кое преку МНР ќе биде доставено по дипломатски пат до турските власти.

Oригиналниот документ документ е испратен по ДХЛ до Министерството за правда на Република Турција и во скенирана верзија е пратен и до ИНТЕРПОЛ. Очекуваме соработка со правосудните органи на Република Турција, навремено процесуирање и постапување од нивна страна во најкус можен рок. Барањето за екстрадиција, министерот Кренар Лога го потпиша вчера со што отпочна процедурата за екстрадиција на Љупчо Палевски. Во текот на денешниот ден експресно беа преведени сите потребни списи и документи на турски јазик, по што барањето за екстрадиција се испрати на турските власти, информираат од Мин истерството за правда.

Би можело да ве интересира

Турција најави: По завршувањето на административниот дел се очекува Палевски да биде екстрадиран во Македонија

Лога во Анкара ќе бара информации што треба дополнително да се направи за екстрадиција на Палевски

Катерина Ѓуровски

Таткото на Вања останува во притвор: Кривичен го одби барањето на адвокатот Туфегџиќ за куќен притвор

Александар Тодески

Продолжен им е притворот на сите осомничени во случајот на киднапирањето и убиствата на Вања и на Панче

Усвоена Развојната секторска стратегија за правосудството 2024 – 2028 година

А1он

Спасовски: Доколку истрагата за двојното убиство се прошири и има нови барања од Обвинителство, МВР ќе постапи