Министерство за правда: Тврдењата на Мицевски дека Владата сака „да протне“ закони се целосна невистина

Од:

Министерството за правда како целосно невистинити ги отфрла обвинувањата на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, кој и покрај тоа што го знае процедури, изјави дека Владата сака насила да „протне“ 12 закони со европско знаменце.

– Имено, повеќето од овие закони се на Министерството за правда и се дел од Стратегијата за реформи во судството чие спроведување е наша обврска кон граѓаните и кон ЕУ. Дел пак, како на пример Предлог-законот за академија за судии и јавни обвинители се работени во директна координација со Европската комисија. Дополнително, сакаме да потсетиме на процедурата, односно некој закон да добие европско знаменце не е важно колку членови се усогласуваат. Важно е само дали има усогласување или не. Во случајов секако дека има. Исто така, овие закони се дел од Националната програма за усвојување на европското законодавство и го имаат потребниот ЕПП број. Од партијата ВМРО-ДПМНЕ тоа добро го знаат и со жалење констатираме дека наместо да влезат во собраниска дебата со цел да дадат и свои предлози, тие свесно манипулираат на штета на реформите во судството, а со тоа и директно на граѓаните. Некои од овие Закони, како на пример оној за парнична постапка се двотретински, така што гласовите и соработката со опозицијата ќе биде потребна со цел заедно да придонесеме за судските реформи за кои толку многу говориме, стои во реакцијата на Министерството за правда.

Би можело да ве интересира

Мицевски: Бугарските европратеници бараат бришење на македонскиот јазик, затоа ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи уставни промени

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за нивниот предлог Закон за енергетика

(ВИДЕО) Мицевски: Ги повикуваме сите општествени чинители да го поддржат Референдумот со цел поништување на договорот со Бугарија

Горан Наумовски

Работна група ќе ги утврдува аномалиите на Законот за извршување на санкции

Катерина Павлова-Николовска

Мицевски : Во последните 5 години Собранието е машина за гласање на криминалните зделки на СДСМ и ДУИ

Министерство за правда: Граѓаните од утре ќе може да ги користат услугите на Управата за водење матични книги

А1он