Мијалков ќе бара врховните судии да му го укинат куќниот притвор

Од:

Откако судиите на Апелацискиот суд во Скопје вчера одлучија да го прифатат предлогот на СЈО и да му го продолжат притворот на ексшефот на тајната полиција, Сашо Мијалков, неговите адвокати најавија дека денеска ќе ја искористат законската можност и ќе поднесат жалба до Врховниот суд, идентично како во случаите со бизнисменот Орце Камчев и останатите осомничени во случајот „Империја“.

Ова следува откако Врховниот суд на општа седница донесе начелно правно мислење дека специјалното јавно обвинителство е неовластен тужител по рокот определен со Законот за СЈО.
Денеска врховните судии одлучуваат дали да ја прифатат жалбата на адвокатите на Орце Камчев, Цветан Панделески и Ненад Јосифовиќ за тие да излезат од куќен притвор, бидејќи мерката им е побарана од неволастен тужител и надвор од рокот.

Покрај Сашо Мијалков, во истрагата „Империја“, опфатени се и Јордан Камчев, Ненад Јосифовиќ, Цветан Панделески, Ратка Куноска Камчева, Христина Камчева Стојческа, Зорица Арсовска, Лилјана Гајдовска, Владислав Стајковиќ, Тодор Мирчевски, Дејан Јанев, Ванче Мијалчев и Јованче Тасковски. Тие се осомничени дека направиле злосторничко здружување, оштетиле доверители, ја злоупотребилеслужбената положба и овластување, мамеле и переле пари.

Васко Маглешов 

Би можело да ве интересира

Мијалков фати корона откако излезе од притвор, поради него се одложи судењето за „Плацови на Водно“

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Дисциплинска за полицајците кои ги туркаа новинарите

Кристијан Ландов

ЗНМ: Бараме униформираниот службеник да понесе одговорност за односот кон „А1он“ и Клан

А1он

(ВИДЕО) Одговорност за овој полицаец: Да се расчисти дали работи во затворот „Скопје“ или е обезбедување на Мијалков

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Мијалков излезе, турканици пред затворот во Шутка: Не бегам бе, зошто да бегам

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Синот и обезбедувањето го чекаат Мијалков пред затворот во Шутка

Кристијан Ландов