Мицевски: СДСМ и ДУИ го блокираат петтиот сет мерки

Од:

Денеска на редовната координација, стана јасно дека парламентарното мнозинство нема да има 61 пратеник на седницата. Затоа како Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, денес предложивме да се закаже посебна седница на која што ќе ги разгледаме законите поврзани со финансиските мерки поврзани со корона пандемијата, на седницата да учествуваме и законите од 5от пакет мерки да поминат. Овој наш предлог беше одбиен – рече на прес конференција координаторот на паратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски.

„Законите од овој таканаречен петти сет на економски мерки не се блокирани од ВМРО-ДПМНЕ, тие се блокирани од СДСМ и ДУИ. Доколку им беше навистина грижа за граѓаните немаше да го одбијат овој наш предлог експресно да се донесат овие закони. Тие го користат овој пакет закони бидејќи знаат дека немаат кворум, нешто што е нивна обврска, туку сакаат да ја искористат опозицијата да им обезбеди кворум и на утрешната закажана седница да протуркаатштетни закони за кои треба да се дебатира бидејќи сметаме дека се штетни за граѓаните и државата. Апелираме до пратениците од парламентарното мнозинство конечно да разберат дека во Собранието треба да се борат за интересите на оние кои што ги гласале, а тоа се граѓаните и овој пакет закони е за нивни бенефит, а не да бидат послушници на погубните политики креирани од Зоран Заев и СДСМ“ – вели Мицевски.

Би можело да ве интересира

Џафери: Покрај правото на употреба на јазикот, да се води сметка и за чување, промоција и развој на неговите стандарди

Ана Ололовска

Во Собранието продолженија на четири седници и заседание на две комисии

Ана Ололовска

Битиќи: Ако треба, ќе подготвиме и седми пакет економски мерки

Жарко Настоски

Собранието донесе одлука за распишување конкурси за членови на советите на АВМУ и на МРТ

Стојановска: ВМРО-ДПМНЕ е за нов Клинички центар, но со изготвен проект, а не со физибилити студија од 35 страни

Марија Митева е нова портпаролка на ВМРО-ДПМНЕ