Мицкоски: Заев повторно излажа, историчарите признаа дека се преговара за идентитетот

Од:

„Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот „македонски“ којшто го означува нашиот идентитет, додека Зоран Заев упорно нѐ убедува дека не преговара за идентитетот и историјата,“ напиша денеска на Фејсбук лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој додаде:

„Бугарската страна кажува дека за придавката „македонски“ се разговара на повисоко ниво, што во превод би значело дека Заев тргува.
Та нели сѐ беше во главата на вмровците?
Поддршка за нашите историчари да опстојат на вистината. Лажеше додека се колнеше во најмилото и продаваше, лаже и денес.
Заев е проблемот, а народот е одговорот!,“ напиша Мицкоски.

Би можело да ве интересира

Шидер предлага надворешни историчари да им помогнат на Скопје и Софија за спорот

Ана Ололовска

Заев очекува со новата влада на Бугарија да се изнајде решение прифатливо за двете страни

Ана Ололовска

Брисел се надева на брз почеток на преговорите со Македонија, по изборите во Бугарија

Жарко Настоски

Османи: Од понеделник започнуваме нова динамика на комуникација со Бугарија

Ана Ололовска

Стејт департментот вели дека се кршат правата на Македонците во Бугарија, за Каракачанов тоа се информации од соросоиди

Жарко Настоски

Група европратеници го осудуваат предизборниот спот на Џамбаски во кој се вели дека Македонија е бугарска

Жарко Настоски