(ВИДЕО) Мицевски: Лидерска средба за договор за СЈО

Од:

Координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, Никола Мицевски, рече дека неговата партија најпрво треба да ја види содржината на законот за СЈО за да може да изнесе конкретен став.

Како што кажа тој, законот се уште не е поставен на веб-страницата на национален електронски регистар на прописи.

„Знаете дека законот е донесен со политички чин, консензуално и затоа сметам дека дополнително кога се носи ваков закон треба да има разговори со сите политички лидери. Ние не сме против правото и правдата, но сме против селективна правда. На овој начин можеме да заклучиме дека Владата само сака да се ослободи од законот и да ја префрли топката кај противниците“, истакна координаторот на пратеничката група на опозициската партија.

Како што посочи тој, ВМРО-ДПМНЕ смета дека има многу теми за разговор и поради тоа е потребна лидерска средба.

„Се уште немаме одговор во однос на нашето барање, Јавниот обвинител да се избира по предлог на опозицијата. Немаме договорени детали ниту за останатите реформски закони“, посочи Мицевски и подвлече дека ова се прашања за кои треба да се преговара и да се донесе заедничко решение.

Габриела Д. Мишевска

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ станува изолирана партија, огромно двотретинско мнозинство во собранието поддржа системски закон

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче и Славјанка предремаа седум годишна брутална злоупотреба од ДУИ

Средба помеѓу претставници на ВМРО-ДПМНЕ и Европскиот фронт, изразена поддршка за измените на Законот за организација на работата на органите на државната управа

Тече рокот за формирање на идната влада, Мицкоски не сака да открива имиња

Орце Костов

Мицевски очекува да има двотретинско мнозинство за законските измени за реорганизација на министерствата

Стоилковски: Министерот Демири и заменик министерката Манолева да одговорат дали се работи за 120.000 евра санација за цела Хирургија и дали за 120.000 евра сиот здравстен систем е колабиран?

Предраг Петровиќ