Меѓународна конференција за хидрометеоролошките служби од Западен Балкан

Од:

Во Скопје денеска почнува дводневна меѓународна конференција „ЕУМЕТСАТ информативен ден за хидрометеоролошките служби од Западен Балкан“ на која се очекува да присуствуваат претставници од Светската метеоролошка организација и од националните хидрометеоролошки служби од регионот.

Конференцијата ја организираат Европската органзиација за експлоатација на метеоролошки сателити (ЕУМЕТСАТ) и Управата за хидрометеоролошки работи на Република Северна Македонија. Целта е да се запознаат присутните со сателитската програма на ЕУМЕТСАТ и можноста за користење на сателитските метеоролошки податоци од страна на националните метеоролошки служби.

На конференцијата најавено е обраќање на министерот за земјоделство Љупчо Николовски, директорот на Управата за хидрометеоролошки работи Ивица Тодоровски, директорот на ЕУМЕТСАТ, Ливио Мастроди и претставникот на Светската метеоролошка организација Тошијуки Курино.

Би можело да ве интересира

Сончево со слаб ветер од источен правец

Продолжува периодот на сончево и топло време

Ана Ололовска

Сончево со слаб ветер од североисточен правец

Ана Ололовска

Сончево и топло со слаб променлив ветер

Ана Ололовска

Следниот викенд почнува зимското сметање на времето

Ана Ололовска

Сончево и топло со слаб јужен ветер

Ана Ололовска