Меџити има забелешки, но ќе гласа за новата влада

Од:

Пратеникот на ДУИ Изет Меџити денеска потврди дека има забелешки за предлог составот на новата влада, но сепак ќе гласа за неа во Собранието.

– Имам свои забелешки за дел од извршната власт, за што детално дискутиравме во партијата. Последниот збор го има лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Не сакам да придонесам да падне влада што има поддршка нашите партнери САД и Европската унија. Ќе гласам за оваа Влада заедно со моите забелешки, истакна Меџити, во изјавата за медиумите дадена пред Собранието.

Би можело да ве интересира

АДКОМ: Навремена е одлуката на Владата за одобрување на 144.260.500 денари за 89 јавни комунални претпријатија

Ана Ололовска

Седници на четири собраниски комисии

Ана Ололовска

Можноста за онлајн изјаснување на пратениците на пленарна седницата

Ана Ололовска

Со фокус на здравјето предлог – буџетот влезе во Собранието, за власта реален, за опозицијата огромен и неразвоен

Ана Ололовска

Владата го утврди текстот на Предлог-законот за Агенцијата за разузнавање

Владата ќе бира партнер за изградба на гасоводната мрежа меѓу две турски компании

Жарко Настоски