Мециновиќ: Во ЈСП се кршат работничките права – ДПМНЕ и СДС го саботираат јавниот превоз

Од:

Ќе ги потсетам советниците од СДС дека тие се дел од Владата со ДУИ (иако се помал коалиционен партнер) и може да апелираат до Владата да го исплати долгот кој две години го должи на ЈСП велите советникот од Левица во Советот на Град Скопје Амар Мециновиќ.

– Во однос на ЈСП, јас ќе набројам три клучни начела на Левица кои ги застапуваше во овој Совет. Прво, ние поддржуваме раксрстување со приватниот интерес. Второ начело е окрупнување на капацитетите на ЈСП, каде очигледно е дека требаат нови автобуси затоа што цело Скопје користи јавен превоз. И СДС и ДПМНЕ, кои заедно се власт во овој Совет, не дозволуваат да се окрупнат капацитетите, каде здружено се против одлуката за набавка на нови автобуси. И третото главно начело е дека Левица, од почетокот на својот мандат, се бори против договорите на дело. Овие договори продолжија, за на 1 ноември да не им бидат продолжени 50 договори на работници во ЈСП и да бидат избркани како кучиња! И ние во континутет гледаме грубо прекршување на работничките права и работничките услови во ова претпријатие се на едно мизерно ниво, рече Мециновиќ.

Би можело да ве интересира

Левица: Нема никаков „раскол“ во партијата, расчистуваме со опортунистичкиот џган во нашите редови

Левица: По наше барање, укината етничката графа во изводите и спречена етнизација на државата

(ВИДЕО) Интервју со Ванковска: Да излеземе од НАТО, а договорите со Грција и Бугарија да се поништат, ако мислиме дека не може, тогаш сите во Вардар

Александар Тодески

Левица: Залудни се саботажите на ДПМНЕ – нашите активисти остануваат на терен

Град Скопје: Трајко Славески не прифати седница за донирање на месечните паушали за Леонид

Предраг Петровиќ

Ванковска: Се соочуваме со непринципиелни сопки, бараме еднаква можност да се презентираме