Масовна тепачка на селски фудбал во тетовско, домаќинот пуштил публика и покрај забраната

Од:

Четворица фудбалери на фудбалскиот клуб Дрита од тетовското село Боговиње добија кривични пријави за насилство, откако нападнале тренер и член на стручниот штаб на ФК Гостивар, соопшти полицијата. Кривична пријава доби и сопственикот на клубот, кој дозволил на стадионот да влезе публика, иако тоа е забрането со важечките мерки за заштита од коронавирусот.

„СВР Тетово поднесе кривична пријава против Г.Б.(31), Н.М.(32), Н.М.(35) и Б.А.(23), сите од с.Боговиње, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“ и против С.М.(37) од с.Боговиње, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија,“ соопшти МВР.

На 27.03.2021, по завршување на фудбалскиот натпревар помеѓу екипите на ФК „Дрита“ од с.Боговиње и ФК „Гостивар“ од Гостивар, на фудбалското игралиште во с.Боговиње, Г.Б., Н.М., Н.М. и Б.А., фудбалери на ФК „Дрита“, физички ги нападнале играчот од ФК „Гостивар“, Х.Л.(26) и членот на ФК „Гостивар“ Н.С.(40), додека С.М. како организатор, не постапил според здравствените прописи за време на епидемија согласно одлуката на Владата, односно дозволил публика на трибините на стадионот, иако од полициски службеници од Полициското одделение Камењане бил предупреден при пријавување на натпреварот,“ велат од полицијата.

Би можело да ве интересира

Во Тетовско за девет месеци 124 странски државјанки приведени за нелегален престој

А1он

МВР е гарант за сите слободни избори од 2017 до денес, ВМРО-ДПМНЕ шири невистини, тврди Министерството за внатрешни

Ана Ололовска

Мицкоски: Јавното Обвинителство да поднесе кривична пријава за злосторничко здружувањe

МВР: Категорично ги отфрламе невистините пласирани од ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Началници, командири и полицајци блиски до Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани во изборната кампања

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Директорката на училиштето го пријавила тепањето на ученикот, во МВР повикани инволвираните

Катерина Павлова-Николовска