Максим Димитриевски нападнат од полицајци во цивилки

Од:

Ноќеска на семејна веселба во кафеаната „Палас“ во Куманово, физички е нападнат пратеникот од СДСМ Максим Димитриевски. Нападот го извршиле десетина, меѓу нив имало и неколкумина вооружени полицајци во цивилки.

dobivaj vesti na viber

Димитревски за А1он го потврди инцидентот и ни изјави дека му е повредена раката.

Десетина напаѓачи, во алкохолизирана состојба вербално го провоцирале Димитривески , а потоа се обиделе и физички да се пресметаат со него. Влегло обезбедувањето на локалот, и во туркањето и хаосот на подот почнале да паѓаат и пиштолите од полицајците во цивилки.

Максим Димитриевски вели дека се обидувал да не одговори на провокациите, но морал да ја брани сопругата која била со него и себеси. Алкохолизираните лица ги влечеле за коса и жените, а потоа почнале да се пресметуваат и меѓу себе.

Случајот е пријавен во МВР.

„Ова не е прв напад врз мене за да ме заплашат и замолчат, но нема ништо да ме исплаши и обесхрабри“, вели Димитриевски за А1он.

Би можело да ве интересира

Приведени двајца крадци во Куманово, фатени на дело

А1он

Истрага за пронајдена марихуана во Куманово

А1он

Кумановки четири години без мамограф

А1он

Куманово ќе добие нов кружен тек

Ана Ололовска

Кумановската полиција приведе штипјанец кој возел со фалсификувана дозвола

А1он

Две странски засилувања во редовите на КК Куманово

А1он