Макрадули во Белград на конференција за намалување на загадувањето во ЈИЕ

Од:

Заменик министерот за животна средина просторно планирање Јани Макрадули, денеска и утре во Белград, ќе присуствува на министерската конференција „Иновативни решенија за намалување на загадувањето во Југоисточна и Јужна Европа“.

Конференцијата е во организација на Министерството за заштита на животната средина на Република Србија во партнество со Програмата за заштита на животната средина на ОН, и со поддршка на Министерството за заштита на животната средина, копното и морето на Република Италија и има за цел изнаоѓање на заеднички начини и мерки за спречување на загадувањето во овој дел на Европа.

Би можело да ве интересира

Истражување: загадениот воздух во просек го скратува животот на секој човек на планетата за две години

А1он

ОН: Загадувањето на воздухот е во корелација со смртноста од Ковид-19

Ана Ололовска

Либерти Скопје: Нашето работење не е причина за загадувањето на Вардар

Ана Ололовска

ВИДЕО: Државниот инспекторат не откри кој го обои Вардар во црвено на изборниот ден

А1он

Четириесет фирми влегоа во катастарот на загадувачи во Општина Гостивар

Ана Ололовска

ИРГ за справување со загадување: За успешно вклопување на сите политики, неопходно креирање на автохтон македонски зелен договор

А1он