Македонски Бугари: Македонците со двојно државјанство можат да гласаат на бугарските избори

Од:

Целосно ги демантираме лажните информации дека македонските државјани кои поседуваат и бугарски државјанства нема да можат да го искористат своето право на глас на претстојните парламентарни избори во Бугарија кои ќе се одржат на 4 април (недела) 2021 година, велат од здружението Македонско-бугарско пријателство од Скопје.

„Во отворените изборни места на територијата на Р. Македонија во Амбасадата на Р. Бугарија во Скопје, Генералниот конзулат во Битола и во градовите Штип, Охрид и Струмица ќе можат да гласаат сите бугарски државјани кои сакаат да го остварат своето гласачко право.

Подвлекуваме дека нема никаква забрана за гласање на македонските граѓани со бугарски државјанства. Гласините дека ќе можат да гласаат само лицата кои се пријавиле електронски во Централната изборна комисија на Бугарија се ноторна лага. Право на глас имаат сите, а доколку не се пријавени во ниту една од избирачките секции, ќе можат да гласаат откако на лице место пополнат декларација дека не гласале на друго место.

Тоа се правилата на ЦИК, кои се во целосна согласност со бугарскиот закон за избори и нема никакви измени, дополнувања или ограничувања.

Секој македонски граѓанин со бугарски пасош во недела 4 април 2021 г. во веќе објавените избирачки места во Скопје, Битола, Штип, Охрид и Струмица ќе може да го оствари своето право на глас,“ се вели во соопштението од здружението.

Би можело да ве интересира

Со резолуцијата ќе покажеме единство дека сакаме решение со Бугарија, но и што е прифатливо, а што не, порача Заев

Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот, тоа се прави пред самото пристапување во ЕУ

Минчев: Немаме интерес од признавање на „бугарско малцинство“ во С. Македонија

Ана Ололовска

Галуп: Бугарскиот претседател Радев со доверба од 64,3 отсто

Ана Ололовска

Пленумот на БСП започна со протести против лидерката Нинова

Ана Ололовска

„Има таков народ“ не побарал поддршка од Движењето за права и слободи за идната бугарска Влада

Ана Ололовска